Logo

Rodzinna firma od 20 lat na rynku

Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe MAT Sp. J. Bydgoszcz to rodzinna firma, którą blisko dwadzieścia lat temu w swoim mieście założyli bracia Jerzy i Waldemar Matuszak.

Oleje , smary, płyny


Od początku istnienia jej głównym filarem jest dystrybucja olejów, smarów i płynów dla przemysłu, motoryzacji oraz rolnictwa. Od 2003 roku przedsiębiorstwo prowadzi tę działalność w swojej siedzibie na bydgoskim osiedlu Osowa Góra. Składają się na nią biurowiec o powierzchni 650 m² oraz magazyny o łącznej powierzchni 370 m² rozlokowane na działce o powierzchni 3600 m².

Turystyka w Pieczyskach


Początki historii firmy wiążą się również z branżą turystyczną. Bracia Matuszak przez wiele lat prowadzili działalność w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Jako najemcy Plaży Głównej postawili tam najdłuższą w województwie zjeżdżalnię wodną, trampolinę oraz kawiarnię na wodzie. Organizowali też liczne wydarzenia sportowo-rozrywkowe, jak Grand Prix na skuterach wodnych z udziałem najlepszych polskich żużlowców, Puchar Polski w siatkówce plażowej kobiet, Mistrzostwa Polski w żeglarskiej klasie Omega oraz wiele innych.

Centrum Militarne Krąpiewo


W związku z przyświecającą braciom misją, by odkrywać nieznane i przywracać zapomniane w 2009 roku stali się współwłaścicielami podziemnego bunkra o powierzchni 1200 m² W czasie zimnej wojny pełnił on funkcję schronu przeciwatomowego. Współcześnie natomiast niszczał niewykorzystywany przez wojsko. Wraz z okalającymi bunkier 22 hektarami ziemi bracia Matuszak stworzyli Centrum Militarne Krąpiewo. Szybko doceniono je nagrodą „Perła roku” za najlepszy produkt turystyczny w województwie kujawsko - pomorskim oraz promocją medialną we wszystkich największych mediach w kraju.

Statki wycieczkowe


Równie wiele satysfakcji przyniosło w 2002 roku uratowanie od złomowania statku m/s “Zgłowięda” z 1926 roku. Przywracanie jednostki do stanu używalności wymagało dwóch lat remontu. Przez kolejnych osiem sezonów statek cieszył swoim blaskiem podczas rejsów po Zalewie Koronowskim. Od 2015 roku korzystają z niego pasażerowie z Nakła nad Notecią. Podobnie historia potoczyła się z kupionym przez PHU MAT w 2008 roku statkiem “Jantar”. Najstarszą w Polsce jednostkę pasażerską z 1892 roku skazano na niszczenie. Po remoncie z powodzeniem pływa dziś po polskich rzekach, mając swój port macierzysty w Bydgoszczy.

Koncerty na wodzie


Działalność PHU MAT wyraża zamiłowanie nie tylko do obiektów mających swoją “duszę”. Spełnieniem potrzeb duchowych, a jednocześnie pasji do żeglugi śródlądowej są koncerty na wodzie realizowane od 2001 roku. Pierwsze w województwie kujawsko - pomorskim koncerty operetkowe PHU MAT organizowało w Pieczyskach nad Zalewem Koronowskim. Od 2008 roku co sezon zapraszało też do Amfiteatru Opery Nova w Bydgoszczy. Odbywający się tam jedyny w Polsce cykl koncertów muzyki klasycznej na wodzie z udziałem międzynarodowych artystów –“Rzeka Muzyki” zdobył II miejsce w ogólnopolskim konkursie na “Najlepsze Wydarzenie Lata 2015” w kat. muzyka. Muzyka zjednoczyła przy tym przedsięwzięciu rodzinę i w organizację koncertów zaangażowała się także jej pozostała część.